Staffing structure

 
 
 
 
 

Click here to download a printable version of the staffing structure

Principal

Emma

Mrs E Nicholls


Vice Principal

Leanne

Mrs L Hahn

Assistant Principal
(Raising Standards Leader for
KS2)

gareth

Mr G Turner

Assistant Principal

Sophia

Ms S White

Assistant Principal
(Raising Standards Leader for
Phonics and KS1)

Sophie

Miss S Lynch

Assistant Principal
(Raising Standards Leader for
Years 3 and 4)

Vicky

Mrs V Cooke

Assistant Principal
(Raising Standards Leader for
EYFS)

jan

Mrs J Dutton

Inclusion Leader

Tracy

Mrs T Grant

SEND Support

Mrs R Ricks

Teaching Staff

Mrs K Dunne

Mr G Turner

Mrs Powell

Mrs Stevens

Mrs L Hahn

Year 6

Mrs Richards

Mrs Lee 

Mrs Bermon

Miss Salter

Year 5

Mr Cauchi

Mrs Levy

Ms White

Miss Ludford

Miss McCrory

Year 4

Mrs Plummer

Mrs Clarke

Miss Carey

Mr Dunne 

Year 3

Mrs T Scott

Miss Sankey

Miss Parry 

Year 2

Miss K Adams

Mrs Fenwick

Miss Charles 

Year 1

Mrs Dutton

Miss Wise

Mrs Dennis

Miss Handley 

Reception

Miss S Gue

Nursery

Nursery Nurses

Mrs C Elliott

Mrs L Manley

Mrs Fennell

Miss T Broom 

Learning Support Assistants

Miss C Pearce

Mrs Blyth 

Mrs Grice 

Year 6

Miss Daly

Miss Harlow

Mrs Dorrell 

Year 5

Ms Desmond

Mrs Jones

Mrs Cooper 

Year 4

Miss J Marck

Mrs Cannell

Mrs Fairbanks 

Year 3

Mrs J Farrer

Mrs C Moore

Miss C McCartney

Year 2

Mrs D Dupuy

Miss L Roxburgh

Year 1

Mrs J Farnell

Miss C Slade

Mrs Johnson 

Reception

Cover Tutors

Miss Krise

Mrs N Cornish

Ms D Thompson

Behaviour Support

Mrs L Wheeler

Extended Pastoral Team

Mr A Felton

PE

Mr D Blewett

PE

Mrs S Buckley

Art

Ms L Arnold

Outdoor Learning

Miss Morris 

Apprentice

School Finance Officer

Miss S Churchman

Office Staff

Mrs C Farman

Mrs C Smith

Mrs D Lowe

Mrs K Holmes

Mrs O'Carroll

Miss R Davis

Finance Assistant

SLT Admin Assistant

PA to Principal & Admissions

Admin and Welfare Assistant

Admin and Welfare Assistant

Attendance Officer & Nursery Admissions

Breakfast and Acorns club Coordinator

Mrs J Cannell

Breakfast Club and Acorns after school club

Miss H Krise

Mrs J Farnell

Miss J Marck

Miss C Slade

Miss K Dorrell

ICT Technician

Mr P Pridham

George Stone Apprentice

Site Management

Mr S Clark

Mr J Bobin

Mr M Arnold

Miss J Nixon

Technical Services Manager

Assistant Site Manager

Caretaker

Housekeeper

Midday Supervisors

Mrs T Davis

Mrs T Davis

Miss W Barefoot

Mrs Z Bayliss

Miss A Cross

Mrs L Dyer

Ms L Reeves

Mrs L Simmons

Mrs P Stewart

Mrs S Cogan

Mrs F Doltani

Mrs C Elisha

Mrs L Jennings

Mrs V Curtis

Mrs V Hollick

Miss D Fitzgerald

Mr D Butler

Mrs N Commodore 

Senior Midday

Midday Play leader

Miss V Huntley

Miss C Johnson

Play Squad

Mr A Felton

Mr D Blewett

Mrs S Buckley

Ms L Arnold